neljapäev, 17. september 2009

Hallitab


Pole vist palju inimesi, kes rõõmustavad selle üle, et toidukraam nende külmkapis hallitama hakkab. Mina ootasin seda pikisilmi. Nimelt on mul käsil väike katsetus teha kitsepiimast valgehallitusjuustu, midagi Camembert´i laadset. Kirjavarast võtsin juhendiks ette Tim Smith`i "Kodutehtud juustud" ja Väino Poikalaineni suurepärase "Juustutehnoloogia". Aga nagu ikka minu puhul, kipun tegema oma "tehnoloogiat" ja mööndusi etteantud retseptides. Nii kasutasin enda läbiproovitud juustutegu, võttes piima kalgendamiseks ja juustumassi moodustamiseks appi ainult laabi. Ja peategelase, valgehallituseseene Penicillium candidum kultuuri näppasin ühelt poest ostetud valgehallitusjuustu pinnalt.
Targad raamatud lubavad, et 5 päeva möödudes on juustupinnal näha õrna hallituskihti. Minu juustutükikestel ei juhtunud ka nädala möödudes mitte kui midagi, välja arvatud see, et nägid nad välja pehmelt väljendudes mittesöödavad. Tänahommikune vaatlus andis aga lootust eksperimendi õnnestumisest vähemalt väliselt. Minijuustukeradele on hakanud moodustuma õrn valge hallitusekiht, mille kohta prantslased kasutavad nimetust " juustu õitsemine ".
Nüüd peab jätkuma piisavalt kannatust lasta juustudel korralikult valmida ja loota, et valge kooriku all küpseb ka parajalt kreemjas tekstuur.

1 kommentaar:

LinkWithin

.