neljapäev, 19. mai 2011

Seljast selga

5. mai Maalehe teadmisveerus Tuna ja täna sai lugeda erinevaid töötegemiste rekordeid. Mulle jäi muidugi kohe silma lamba- ja villateemaline. Leht kirjutab:
2004.a. tegi Austraalia Pembroke Merriwa Jumbucksi võistkond rahvusvahelise võistluse "Seljast selga" reegleid järgides lamba seljas olnud villast käsitsi kootud kampsuni ajaga 4:51.14.
Võistkonda kuuluvad vastava maa lammas, lambakääridega pügaja ning seitse vokkide ja varrastega ketrajat/kudujat.
Võistluse juured on pärit Inglismaalt Newburyst, kus 1811 aastal veeti 1000 naela peale kihla, kas ühe päevaga on võimalik teha villane kuub n-ö lamba seljast mehe selga. Viie tuhande pealtvaataja silme all sai kuub valmis 13 tunniga.
Tollane 1000 naela vastab praegu 670 000 naelale (770 000 eurole).
Kenad rekordid ja veel kenam auhinnaraha :) Tollest Newbury üritusest saab rohkem lugeda siit.

Nopin hiljuti pügatud lambavilla ja kiikan aeg-ajalt lammaste aedikusse, et panna kirja järjekordselt sündinud lambatalled. Paistab, et uted püstitavad sel aastal samuti omamoodi rekordi- mitmekesi järjest keset päeva poegides.
Mõtlen ka, mis oleks minu "ala" säherdusel võistlusel? Kindlasti on see ketramine, villa noppimine kraasimiseks käib ka juba päris kiiresti. Pügamisega jääksin aga kohe jänni, teen vast kõige kiiremini lambakasukasse augu. Ja kudumine on mu meelest nii aeglane tegevus ketramisega võrreldes, et ma kohe kuidagi ei jõuagi selleni, enne võtan ikka uue lõngateo ette.


Ahoi, head sõbrad lambakasvatajad, pügajad, ketrajad ja kudujad!
Päris vahva oleks ju sellisel üritusel osaleda. Või korraldada algatuseks oma kohalik "Seljast selga" võistlus ja panna kirja rekordid :) Ehkki viimastest olulisemaks on hoopiski sõnum, et mitte kõike ei pea tänapäeval tegema masinad, ja et ka 21. sajandil kannavad inimesed edasi eelnevate põlvkondade oskusi ise oma kätega teha. Algusest lõpuni.


Kuidas aga alustada villatöödega ja saada heaks ketrajaks, seda on võimalik õppida juba õige varsti Pärnus Maarja- Magdaleena Gildis Liisi koolitusel.7 kommentaari:

 1. Mina oleksin käpp küll! Hetkel on just kampsuni kudumine pooleli, ise pügatud küüliku ja lamba villast tehtud lõngast, niiet ma oleks kohe mitmekülgse andega :D :P
  See algusest lõpuni ei olegi tegelikult nii utoopiline...:D

  VastaKustuta
 2. Mina olen vast kudumises kiirem, kui pügamises- ketramises. Tuleksin su meeskonda- naiskonda küll :-)

  VastaKustuta
 3. Hmm, oleks tõesti põnev! Osalemises pole kindel, aga kaasa elama tuleks igal juhul. Või siis kuduma, kui nobenäppudest puudus :-)

  VastaKustuta
 4. Lahe värk. Huvitav kas neil olid sinised lambad, et jaki/kampsuni selle ajaga ka siniseks jõudsid värvida? :D Muljetavaldav. Täitsa võiks järgi teha.
  Ma võin kedrata ja kududa :D

  VastaKustuta
 5. Ehhh...täitsa põnev :D ei ütleks isegi sellisest väljakutsest ära, ketramist natu harjutatud ja kuduminegi päris vilets ei tohiks olla :P Pügamisega jääks jänni...

  VastaKustuta
 6. Lahe! Seda peaks küll proovima! Kas just võistlust tegema, aga vähemalt harjutama ja vaatama kas saaks ühe päevaga hakkama. Ketrajaid ja kudujaid ju omajagu, küll need niitjadki leiaks.

  VastaKustuta
 7. Tänud kõigile! Meil niimoodi varsti juba võistkond koos :)

  Kindlasti proovime ära! Ja mina usun, et ega me nendele Jumbucksi omadele alla küll ei jää!

  VastaKustuta

LinkWithin

.