kolmapäev, 16. veebruar 2011

Terved ja tiined

Rõõmu talu pere oli Saksast kodumail käimas ja Ants oli nõnda tore, et leidis aega tulla visiidile ka meie lauta. Nimelt oli meil juba varasemalt kokku lepitud, et millalgi oleks tarvidus võtta lammastelt vereproovid Maedi-Visna (MV) uuringuteks. Ja piiluks ühtlasi mõnede uttede kõhtu ka, et kuidas tallekestega lood on. Antsuga olid kaasas kaks tudengineidu, sai otsustatud, et uurime siiski kõiki jääradega koos olnud uttesid. Meil hea teada, kas jäärad oma tööga hakkama saanud, üliõpilastele aga kena praktikumipäev kirja.
Tulemus sai väga ilus. Jäärad olid teinud tublit tööd, viimane kui üks utt täitsa tiined :)
Ja sellele toredale teadmisele lisandus nüüd eile teinegi rõõmustav uudis. Vere- uuringu tulemused olid negatiivsed, meie laudarahval on nüüdsest staatus MV1. Uuringusse läksid kõik aastased ja vanemad lambad, niisamuti kitsed. Sest see viirushaigus on nii lammastel kui ka kitsedel väga tihedalt seotud, kitsede puhul nimetatakse viirust caprine arthritis encephalitis (CAE).
Meie karjas on suurem enamus lambaid küll eelnevalt juba uuritud. Soomest toodud ahvenamaa lambad MV3 staatusega, niisamuti oleme Eestist ostnud lambaid enamasti kontrollitud karjadest. Kuid siiski on õige teha uuring uuesti kogu karjale, et olla täiesti kindel. Nii lammaste kui ka kitsed suhtes.
Praegu on laudas veel vaikne, jäärad said kõik uuesti poissmeeste korteritesse ja uted muudkui kosuvad. Sel aastal on tallede ootus põnev, maikuus näevad ilmavalgust esimesed ahvenamaa lambatalled siinmail, isadeks kaks ilusat sarvilist "affe" jäära. Ehk tuleb meilegi sellised vahvaid kirju-mirjusid tallekesi, nagu see ahvenamaa lambatall Soomes:

Osa lambaid poegib aga juba märtsi lõpus ja aprilli alguses. Kevad pole enam kaugel :)4 kommentaari:

 1. Tore kuulda häid uudiseid- see on ikka suur kergendus kui tead, et lambad kõik terved ja tiined. Üks asi on see mida silmaga näed, aga kui tohter ka oma kinnituse annab on teine asi. Loodame et jõuame ise ka ehk millalgi sinnamaale et olulised proovid tehtud saavad. Soome talleke on imearmas,soovime samasuguseid teilegi!

  VastaKustuta
 2. Aitäh Merike!
  Tõepoolest kergendus, et uuringutega sai alustatud ja kõik korras oli. Järgmisel aastal siis taas uued proovid. Tasub kindlasti uurida, see haigus on ikka päris kole ja laialt levinud ning kohe kuidagi ei tahaks seda oma karja.
  Ahvenamaa lambad alustavad poegimist mais, põnev tõesti, missugused värvilised sealt tulevad :) Jõudu Sulle seal tallekestega!

  VastaKustuta
 3. Palju õnne ka minu poolt!
  See on ilus uudis ja hea meel tõdeda, et selliseid analüüse peetakse tähtsaks.Nii laieneb ring, kust südamerahuga loomi osta.

  VastaKustuta
 4. Aitäh, Airi!
  Tõepoolest, nii nagu on tähtis oma karja tervis, on samavõrd tähtis hoolida ka teiste karjade heaolu ees. Nõnda neid haigusi tõhusalt tõkestada saabki.

  VastaKustuta

LinkWithin

.